Dobré rady

V této části bychom Vás chtěli informovat o některých poznatcích o masivních parketách – vlysech.

Podmínky

Dřevo je „živý“ materiál, který reaguje na teplotu a vlhkost prostředí, ve kterém se právě nachází. Nejsou to sice veliké změny, ale musíme s nimi do určité míry počítat. Vlhkosti podkladu se liší podle použitého materiálu. Betonová mazanina maximálně 2% vlhkosti, anhydridový podklad maximálně 0,5% a dřevěný podklad (OSB desky, prkna) maximálně 11%. Teplota podlahy při pokládce by měla být nižší, než 18°C, relativní vlhkost prostředí 50% ± 10%, vlhkost parket 9% ± 2%. Pokud jsou dodrženy tyto podmínky po pokládce, můžete počítat se stálou podlahou bez výrazných spár a jiných defektů. Parkety jsou barometrem zdravého bydlení. V případě, že dochází k sesychání nebo bobtnání parket, je to důkazem toho, že v místnosti nejsou v pořádku klimatické podmínky, nebo nebyly dodrženy veškeré doporučené postupy.

Jakostní třídy

U jakostních tříd to není jako u mouky s kvalitou, i když jsou číslované.  Jednotlivé jakosti mají svůj osobitý vzhled, barevnost, výraz a zařazení do individuálních interiérů. Není třeba se obávat, že když si koupíte jakost s vyšším číslem, tak bude kvalita  použitelnost nižší.

Jak ošetřovat parkety

Lakované parketové podlahy se mohou stírat vlhkým hadrem nebo mopem, ale příliš mnoho vody škodí. Do vody na vytírání můžete přidat ošetřující prostředky nebo polishe, nejlépe ty, které jsou přímo určené pro ošetření těchto povrchů a které prodlouží životnost podlahy i o několik let. Podlaha ošetřená lakem je odolnější proti ušpinění a uchovává si svojí přirozenou barvu po celou dobu životnosti laku. Olejované parketové podlahy jsou náchylnější na ušpinění a údržbu, protože póry dřeva nejsou trvale uzavřeny, a jsou stále schopny dýchat, přijímat špínu a díky tomu časem šednou. Olejované povrchy můžete také stírat lehce vlhkým harem,nebo mopem. Ošetřují se prostředky na bázi oleje.

Skladování

Podlahové vlysy je nutné skladovat ve stálém suchém prostředí (relativní vlhkost 50±2% a teplotě minimálně 15°C.

Upozornění

Parkety jsou výrobkem, který by měli pokládat odborníci, kteří následné nesou záruku za dokončenou podlahu. Bukové parkety nejsou vhodné do prostředí s nízkou relativní vlhkostí vzduchu (např. panelové domy). Parkety je nutné vždy uzavřít povrchovou úpravou proti vlhkosti ( laky, oleje, vosky, pasty apod.)    

  

10 důvodů proč parkety

•             podlaha pro celý život

•             možnost mnohonásobné renovace

•             jsou šetrné k životnímu prostředí

•             dotvářejí útulnost prostoru

•             jsou pružné a přizpůsobivé

•             tepelně a zvukově izolují

•             jsou přírodním produktem

•             tvoří image bytu či domu

•             snadno se udržují